Så blevet årets CES på Rungstedlund afviklet.
Tak til alle der har fulgt med og hjulpet til med at få alt til at fungere – det har være skønt at samarbejde med jer alle!
Først og fremmest, en opsamling på sæsonens sidste ringmærkningsdag. Det var en sløv dag med kun 16 fugle, fordelt på 3 arter (Rødhals, solsort og musvit), men til gengæld fik vi besøg af Jais og Carole som var super interesserede i at se hvad der foregik på sådan en morgen. Ringmærkningen gik glat og vi nød den smukke morgen, hvorefter også nedpakningen af alle net og andet udstyr forløb hurtigt og nemt. En dejlig måde at slutte sæsonen af på, efter min mening. I bunden af mailen findes stemningsbilleder fra morgenen samt et par billeder af fuglene.
Over hele sommeren er dog sket lidt mere. Jeg følger her lidt op med kort info omkring årets ringmærkning på CES-Rungstedlund. Det blev til i alt 413 fangster (283 var nye mærkninger som fik nye ringe på) fordelt på 25 arter, som det ses af tabellen herunder. Den øverste graf viser artsfordelingen. Herunder var 95 af fuglene udklækket i år (henvist til som 1k-fugle, altså fugle der er på sit første kalenderår) fordelte som på nederste graf.
Alt i alt har vi altså primært fanget solsorte, musvitter, rødhalse og munke på Rungstedlund og af ungfuglene der er udklækket i 2022, var det altså solsort og rødhals der blev fanget flest af.
Endnu engang, tak for et skønt forår og en dejlig sommer – så ses vi forhåbentligt igen næste år!
Signe Andersen






Lidt stemningsbilleder fra periode 12.
__________________________________________________________________________________
